Memur Raporunu Ertesi Günü Teslim Etmesi Gerekir!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurun rahatsızlığı yada hastanede gördüğü tedavisi sonrasında hekim tarafından verilen sağlık raporunu kurumuna ertesi gün teslim etmesi gerekir. Her ne kadar bu konuya pek dikkat edilmiyor olsa da, hastalık raporları ile ilgili memurlar açısından dikkat edilmesi gereken 4-5 tane önemli husus bulunmaktadır.

Hastalık raporlarıyla ilgili bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi alınan hastalık raporunun düzenlendiği günü takip eden günün mesai saatinin bitişine kadar Kamu  kurumuna teslim edilmesi gerektiğidir. Memur raporunu dilerse elektronik ortamda, dilerse faks yoluyla kurumuna teslim edebilir. 

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse Ankaradasınız ve bir rahatsızlığınız ortaya çıktı. Hekime giderek rahatsızlığınız dan dolayı bir sağlık raporu aldınız. 10 günlük Hastalık raporu aldığınızı kabul edelim. Raporun yazıldığı günü de pazartesi günü kabul edelim. Aldığınız bu hastalık raporunu ertesi gün yani salı günü en geç 17’ye kadar (mesai bitim süresi) Kurumunuza vermeniz gerekmektedir.

MEMUR RAPORUNU GECİKTİRMEDEN KURUMUNA BİLDİRMELİDİR!

Memurların aldıkları sağlık raporlarını kurumlarına vermeleri noktasında herhangi bir yüksünme geciktirme gibi durumlara girmemeleri gerekmektedir. Çünkü memurun hasta olup olmadığını çalıştığı kurumun uzaktan bilme gibi bir şansı bulunmamaktadır. Dolayısıyla memurun Kurumunu aldığı raporla ilgili bilgilendirmesi gerekmektedir. Memurun Kurumunu aldığı raporla ilgili sözlü olarak bilgilendirmesi durumuyla ilgili mevzuatları incelediğimizde herhangi bir geçerliliğinin olmadığını görmekteyiz. Mevzuata göre memurun aldığı raporu sözlü olarak değil yukarıda da bahsettiğimiz üzere elektronik ortamda ya da faks yoluyla kurumuna bildirme gibi bir yükümlülüğü bulunmaktadır. 

Mevzuat hastalık raporunun bildirilmesi durumları için raporun aslının kuruma verilmesi gibi bir durumu hükme bağlamamıştır. Mevzuat bu konuda raporun bir örneğinin elektronik ortamda ya da diğer gönderim yöntemleriyle kurumlara bildirilmesini kabul etmiştir. Burada dikkat edilecek husus ise hastalık raporunun bitimi ile beraber memurun göreve başladığı tarihte raporunun aslını kurumunun personel servisi ya da özlük servisi olarak adlandırılan birimine teslim etmesi gerekmektedir. 

Bu konuyu neden bu kadar geniş olarak ele aldığımızın cevabı ise raporun teslimi ile ilgili burada anlatılan hususlara dikkat etmeyen memurlarla ilgili 657 sayılı devlet memurları kanununda cezai hüküm bulunmasıdır. Memura bu konuda kurumlar disiplin cezası verebilmektedir. Bu hususa dikkat edilmemesinden dolayı memurların çoğunlukla disiplin cezası aldıkları unutulmamalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur Raporunu Ertesi Günü Teslim Etmesi Gerekir!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

GüncelSayfam.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin