Beyin En Heyecan Verici Keşif Alanıdır! Beyindeki Bir Nokta Altı Hastalıkla Bağlantılıdır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyin problemler için bir hedeftir. kaygı, depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni, bağımlılık ve obsesif kompulsif bozukluk ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır.

Bilim adamları, altı psikolojik bozukluğun gizemli bir beyin ağındaki bir arızayla bağlantılı olabileceğini keşfettiler.

Hakemli dergi Natura Human Behaviour’da 12 Ocak’ta yayınlanan çalışma, beyin ağındaki sorunların depresyon ve anksiyete, şizofreni bağımlılık bozuklukları, bipolar bozukluk ve obsesif-kompulsif bozukluk ile ilişkili olabileceğini gösterdi.

Araştırmanın arkasındaki ekip, daha önceki çalışmalardan elde ettikleri bulguların, farklı beyin bölgelerinin farklı zihinsel bozukluklarla bağlantılı olduğunu gösterdiğini, ancak bu bulguların tutarlı olmadığını belirtti.

Araştırmacılar, 194 ABD Vietnam gazisinden alınan bilgileri incelediler.

Tutulum varsa tanı konması daha az olasıdır

Gazilere, beyin sırtlarından yaralanmaları durumunda tipik olarak birden fazla zihinsel durum teşhisi kondu. Beynin önde olan bir bölgesinin yaralanması durumunda, bu tür bir tanının konma olasılığının daha yüksek olduğu keşfedilmiştir. Joseph Taylor ve ekibi sonuçları “nöral zihin” (konektom) adı verilen beyin bağlantılarının bir görüntüsüne karşı inceledi. Bulgular, beyin aktivitesi arasında bir korelasyon olduğunu ve posterior bölgelerde daha düşük olduğunu gösterdi, anterior bölgeler aktifti. Bunun tersinin de gerçekleştiği gözlemlendi.

Geçmişten 193 kişinin beyin taramaları incelendi

Ekip ayrıca yaklaşık 16.000 kişiyi kapsayan 193 beyin taramasını inceledi. Altı psikolojik rahatsızlıktan birinden mustarip olanların, tipik olarak beynin frontal bölgelerinde ve ilgili diğer beyin bölgelerinde dokuda büzülme yaşadıkları bulunmuştur. Taylor, herhangi bir ruhsal rahatsızlığı olmayanların beynin arka bölgelerindeki aktivite artışını engelleyemediğini belirtti. Ayrıca beyinlerinin ön bölgelerinde daha fazla aktivite olmasını engellerler. Bununla birlikte, arka bölgeleri hasarlı olanlar, özellikle kafalarının ön bölgesinde normal beyin aktivitesinden daha fazla artmıştır. Taylor, bunun doku büzülmesine ve zihinsel bozukluklara neden olabileceğini açıkladı.

Söz konusu beyin ağına transdiagnostik ağ adı verildi. Araştırma ekibi, Transkraniyal Manyetik Stimülasyon olarak bilinen bir yöntem kullanarak beynin posterior kısımlarında aktiviteyi yoğunlaştırarak psikolojik problemlerin ele alınıp alınamayacağını araştırmayı planlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Beyin En Heyecan Verici Keşif Alanıdır! Beyindeki Bir Nokta Altı Hastalıkla Bağlantılıdır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

GüncelSayfam.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin