Evde Bakım Parası Ne Kadar 2023

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evde bakım parası, işsiz birçok kişinin bakım ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyduğu bir yardım türüdür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na verilen bu ödenek halk arasında “maaş” olarak bilinse de aslında bir yardım ödeneği parasıdır. Birçok kişi 2023 geldiğinde bakım parasının ne olacağını merak ediyor çünkü evde bakım maliyeti enflasyon oranıyla birlikte arttı.

Her altı aylık dönemde evde bakım parası enflasyon oranı dikkate alınarak artırılmaktadır. Çünkü enflasyon bakım maliyetlerini etkiler. Ancak bu yardımın bir ücret olarak görülmesi, evde bakım parasının asgari bir para karşılığı olduğuna inanılmasına neden oluyor.

Evde Bakım Parası Ne Kadardır?

Evde bakım parası veya evde bakım ödeneği, devlet tarafından tıbbi bakıma muhtaç yaşlı, hasta ve engelli vatandaşlara, sosyal devlet ilkesi doğrultusunda, ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak üzere sağlanan bir mali yardımdır.

Bakım parasını alabilmek için yerine getirilmesi gereken belirli koşullar vardır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve kaymakamlıklar ile yönetilmektedir. Ayrıca, gerekli şartları sağlayamayanların evde bakım paraları kesilmektedir.

Bu nedenle evde bakım parası alanların bu yardımla ilgili tüm detayları bilmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Koşulları Nelerdir?

Bakıma muhtaç yaşlı, hasta veya özürlüye evde bakım aylığı bağlanabilmesi için üç temel şartın sağlanması gerekir.

 1. %50 ve üzeri özürlü olması ve sağlık raporunda “ağır özürlü” olarak anılması.
 2. Hane halkına ait tüm kazançların toplanıp, hanede yaşayan bireylerin sayısına bölünmesi ile elde edilen tutarın toplamı, aylık net asgari ücretinizin üçte ikisini geçmemelidir.
 3. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılan test sonucunda bireyin bakıma ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Üçüncü yön en önemli olanıdır. Çünkü bazı durumlarda, önceki iki maddedeki kriterleri karşılayan kişiler doğrudan evde bakım aylığı alabileceklerine inanırlar, ancak bireyi ziyaret eden Sosyal hizmet uzmanı ve aile üyesi, bireyin evde bakım parası aldığına dair bir mektup yazarsa, bakıma muhtaç bireyler için evde bakım parasını almak mümkün olmayacaktır.

Evde Bakım Parası Kişi Başına Ne Kadar 2023

Evde bakım parasına hak kazanabilmek için maaş, kira ve diğer gelirler gibi eve gelen her gelirin toplanıp hanede yaşayan kişi sayısına bölünmesi ve sonunda sonuç olarak bulunması gerekir. miktarın asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. 2023 yılında rakam 5000 TL civarındadır.

Örneğin 5 kişilik bir aile aylık 17000 TL maaş alıyor diyelim. 17000’i 5’e böldüğümüzde elde ettiğimiz toplam 3400 TL olur. Bu durumda, diğer şartların yerine getirilmesi kaydıyla, aile üyelerinin gelire dayalı bir evde bakım parası alma olasılığı vardır.

Hanenin kişi başına düşen gelirinin 5000 TL’yi aşması durumunda evde bakım parası kesilir. Yani evde bakım parası ücretinin devam edebilmesi için kişi başına düşen gelir şartının süresiz olarak sürdürülmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Başvurusu

Özürlü kişinin aile üyeleri, evde bakım parası için başvuruda bulunur. Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden veya Kaymakamlıklardan birine başvurularak yapılır.

Başvurunuzu gönderirken aşağıdaki belgelere erişilebilir olmalıdır:

 • Başvuru Dilekçesi (Başvuru üzerine alınabilir.)
 • Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan kişinin “ağır engelli” olduğunun tespit edildiğine dair rapor
 • Engelli kişinin ve bakıcılarının kimlik ve fotokopileri
 • İkamet belgesi
 • Aile içinde yaşayan fertler için ikametgâh belgesine göre maaş bordrosu ve varsa kira gelir tablosu ve varsa taşınmazın durumunu gösteren diğer belgeler
 • Engelli kişilerin iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Engelli öğrenci için eğitim sertifikası okuyor
 • Engelli kişinin annesi ve babası boşanmışsa uygulanacak mahkeme kararı
 • Vesayet kararı veya vesayet belgesi verilmesi durumunda

Kimler Bakıcı Olabilir?

Herkesin engellilere bakım vermesi ve yardım alması mümkün değildir. Yürürlükteki düzenlemelere göre, yalnızca aşağıdaki kriterleri karşılayanlar bakıcı olmaya hak kazanır ve destek almaya hak kazanır:

 • Çocuklar
 • Eş olan çocukların ebeveynleri
 • Baba ve anne ve ebeveynleri
 • Torunlar ve büyük torunlar
 • Kardeşler, kardeşlerin eşleri ve çocukları
 • Kardeşlerin eşleri
 • Ebeveynler, kardeşler, eşler, eşler, çocuklar ve kardeşlerin kardeşleri
 • Amca eşleri ve amca eşleri
 • Amca ve eşlerin çocukları
 • Teyzeler ve eşler
 • Çocukları ve eşleri
 • Amcalar ve eşler
 • Amca ve eşlerin çocukları
 • Teyzelerin eşleri ve teyzelerin eşleri
 • Teyzelerin çocukları ve eşleri

Evde Bakım Parası Ne Zaman Yapılır?

Evde bakım parası her ayın 15’i ile 31’i arasında ödenir. Belirli şehirlerde yaşayanlar emekli maaşlarını daha erken alabiliyordu. Bu nedenle “evde bakım parası alan iller” araması genellikle Google üzerinden yapılmaktadır.

Ayrıca pek çok kişi her gün soru sormak için PTT’yi ziyaret etmeyi tercih ediyor. Bu yorucu ve zaman alan bir süreç ve PTT’nin yükünü artırıyor.

Evde bakım aylığının ödenip ödenmediğini, ödenmediğini öğrenmenin en kolay yolu E-Devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulaması yapmaktır.

Evde Bakım Parası Sorgulama

Evde bakım parasını almaya hak kazanan kişiler, E-Devlet üzerinden Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgi Sorgulama hizmeti ile ödeneklerinin ödenip ödenmediğini öğrenebilirler.

Sorgulama işlemi sırasında aşağıdaki adımlara uyulmalıdır:

 1. Bu Engelli Sağlık Bilgileri sayfası mevcuttur.
 2. Kimliğimi Şimdi Kontrol Et düğmesini tıklamanız yeterlidir.
 3. T.C. ilgili bölümlere ve E-Devlet şifresi.
 4. Oturum Aç bağlantısını tıklayın.
 5. Bireyin ödeme detaylarına ilişkin eksiksiz bilgiler monitörde görünür.

Evde Bakım Parası Alanların Emeklilik Hakkı 2023

Gündüz ve hatta gece yardıma muhtaç sevdiklerine bakanlar yeni bir işte çalışamadıkları için mesele şu ki, evde bakım parası belirli zamanlarda emeklilik sorunu gündemde.

2023 yılı itibari ile bakım parası alanlar için herhangi bir emeklilik ikramiyesi bulunmamaktadır ve bu yönde bir adım atılmamıştır. Dolayısıyla bu varsayım, en azından 2023 için fiili durumla uyumlu değil.

Ancak, bu düzenleme önümüzdeki birkaç yıl içinde düşünülebilir. Çünkü emekli olan ve aylık asgari ücretin her geçen yıl kazanması gereken miktardan daha az olmasından dolayı mağdur olduğunu hisseden bireylerin sayısı artıyor.

Ancak evde bakım parası alanların bayram ikramiyesi gibi ödemelerden muaf olduğunu hatırlatmak zorunludur.

Evde Bakım Parası Ne Kadar 2023

Zorlayıcı yaşam koşulları ve kötüleşen yaşam koşulları nedeniyle, evde bakım parası yılda 2 kez artar. Sonuç olarak evde bakım parası 2023 yılı başında 4400 liraya yaklaşmıştır.

Ocak 2023 – Temmuz 2023 tarihleri arasında geçerli olması beklenen bu tutarın 2023 Temmuz ayına kadar evde bakım tutarının 5000 lirayı geçmesi bekleniyor.

Ancak unutulmamalıdır ki, asgari ücret arttığında evde bakım parası almak için gereken kişi başına düşen azami gelir artacaktır, bu da işsiz bireyi olan ailelerin evde parası hak kazanmasının daha kolay olacağı anlamına gelmektedir.

Hayatın her alanına dair güncel bilgiler sunan Güncel Sayfam’ı ziyaret ederek, evde bakım parası ile ilgili son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evde Bakım Parası Ne Kadar 2023

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

GüncelSayfam.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin